İndeks Bilgisayar Kârını İkiye Katladı

10.05.2021

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri dağıtım şirketi İndeks Bilgisayar, 2021 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. 200’den fazla dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapan Index Grup şirketlerinden İndeks Bilgisayar, 2021 ilk çeyrek konsolide mali sonuçlarına göre net kârını yüzde 111 artırarak 25.931.464 TL’den 54.607.652 TL’ye çıkardı.

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri dağıtım grubu Index Grup’un halka açık şirketlerinden İndeks Bilgisayar, 2021 ilk çeyrek konsolide mali sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirket, satışlarını 2020’nin ilk çeyrek konsolide sonuçlarına göre yüzde 45 oranında artırırken, net kârını ise yüzde 111 oranında yükseltti. İndeks Bilgisayar’ın 2021 satış hedefi 12 milyar TL’yi aşmak.

Haziran 2004’te halka arzı gerçekleşen İndeks Bilgisayar’ın 2021 ilk çeyrek konsolide mali sonuçları şu şekilde:
İndeks Bilgisayar
•    2021 ilk çeyrek sonuçlarına göre konsolide net satış gelirleri: 2.871.093.244 TL 
•    Konsolide brüt kârı: 113.750.564 TL
•    Konsolide net kârı: 54.607.652 TL

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Index Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, devam eden koronavirüs pandemisinin sonucu olarak uzaktan erişim ihtiyacının uzun bir süre daha hayatımızın önemli bir parçası olacağının altını çizdi. Bilecik sözlerine şöyle devam etti:

“2021 senesinde ve sonrasında da kişisel bilgisayarlar başta olmak üzere birçok teknoloji ürününün ticaretinde büyümenin devam etmesini bekliyoruz. Bireysel tüketime ek olarak altyapı ve ağ ürünlerine talebin de yüksek olacağını, bunun da kârlılığımızı olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz. Bu yıl önceliklerimizin başında satış, kârlılık, nakit akışı ve alacak riski yönetimi yer alıyor. Her yıl temettü dağıtan bir şirketiz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de Yönetim Kurulu olarak Genel Kurul'a net dağıtılabilir kârın yüzde 32'si kadar kâr dağıtımı önerisinde bulunduk.

Hedeflerimize ulaşmak için; geleceğin teknoloji dağıtım grubu vizyonumuzu koruyarak yatırımlarımıza devam edeceğiz. 
•    İş ortaklarımızın değişen lojistik ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunma önceliğimizi sürdüreceğiz. Hem geleneksel satış kanallarımızdaki iş ortaklarımızın hem de pandemiyle birlikte hızlanan online ticarete yönelik olarak, elektronik satış platformları üzerinden ticaret yapan iş ortaklarımızın lojistik ihtiyaçlarıyla ilgili verdiğimiz hizmetleri geliştirerek çeşitlendireceğiz.
•    Kurumsal teknoloji projelerinin finansmanında yeni bir yapılanma yatırımı yapacağız.
•    Hedef ve amaçlarımıza uygun olacak girişimleri desteklemek için yapacağımız bir şirket yatırımı da planlarımız arasında.

Bunlarla beraber daimî yatırımımız olan, dağıtımını yaptığımız marka sayısını ve ürün çeşitliliğini artırıp, kârlı ve verimli büyümeye devam ederek sektörümüzde liderliğimizi sürdüreceğiz."